Rinoplasti olarak da bilinen burun ameliyatı, uzman bir hekim ile yüksek teknolojik imkanlardan faydalanılarak gerçekleştirilmektedir. Ameliyatın amacı; burun kusurlarını azaltmak ya da yok etmek, burna yeniden şekil vermek için tercih edilmektedir. Hastanın tıbbi geçmişi kontrol edildikten sonra  gerçekleştirilen bu operasyon daha estetik bir görünüme kavuşmak isteyenlerin tercih ettiği cerrahi işlemdir. 

Burun estetiği ameliyatı; kavisli bir burnu şekillendirmek, burun germe, düşük burnu kaldırma, burun ucu ameliyatı gibi sebeplerden dolayı tercih edilmektedir. Operasyon,  genel anestezi altında gerçekleşmektedir. 

Burun estetiği, kişiye özel, bireyin beklentilerini karşılayacak şekilde planlanır. Hastanın yüz tipine uygun burun estetiğini belirlemek için uzman hekim kontrolünde  gerekli uygulamalar, son teknolojik imkanlar kullanılır. Operasyonu geçiren hastanın tıbbi geçmişi göz önünde bulundurularak üç farklı burun estetiğinden biri uygulanır. Bunlar; kapalı rinoplasti, açık rinoplasti, rino- septoplastidir. 

Burun Estetiği Ameliyatında Süreç Nasıl İlerler? 

  • Burun estetiği, genel anestezi altında uzman hekimler tarafından gerçekleştirilir. Ameliyatın süresi bir veya iki saat arasında değişiklik gösterir.
  • Genellikle 1-2 gece hastanede sonrasında 6 gün evde konaklama gerçekleşir.
  • Hastanın iyileşme süreci 7 ila 10 gün arasında değişmekle birlikte ağrı oranı genellikle hafiftir.
  • Operasyondan sonra hasta burnunu baskı yapacak boğazlı kazak, gözlük vb. herhangi bir şeyden kaçınmalıdır. 
  • Operasyonun yan etkileri arasında şişme, kanama, koku kaybı gibi etkiler görülebilmektedir.