Karın germe ameliyatı, orta ve alt karın bölgelerinden istenmeyen yağ ve derinin alınarak midenin düzleştirilmesini hedefleyen plastik cerrahi işlemdir. Karın germe ameliyatında amaç karın altındaki kasların sıkıştırılarak, hastanın daha fit bir görünmesini sağlamaktır. 

Karın germe işlemi, kilo verme ameliyatlarından  değildir.  Bu işlem, obezite tedavilerinden sonra ortaya çıkan yani ağır kilo kaybından sonra yapılan işlemlerdendir. Karın germe, daha çok kilo verme ameliyatı sonrası oluşan sarkık cildin önüne geçmek için tercih edilmektedir. 

Ayrıca bu işlem yalnızca kadın hastalara yönelik gerçekleştirilememektedir. Daha düz karına sahip olmak isteyen erkek hastalar da bu karın germe ameliyatı olabilir. 

Karın Germe Ameliyatında Süreç Nasıl İlerler? 

  • Karın germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşir. Amaç, karın bölgesindeki yağların alınarak vücudun şekillenmesini sağlamaktır. 
  • Karın germe ameliyatı iki farklı şekilde gerçekleşir. Tam karın germe operasyonu 2 ila 5 saat arasında gerçekleşirken, mini karın germede süre 2 ila 3 saat arasındadır. 
  • Enfeksiyon, kanama, sıvı birikimi gibi risklerin olduğu karın germe ameliyatında iyileşme 6 - 12 ay sonra gerçekleşir.  Yan etkileri ise  geçici morarma ve uyuşmadır.