Diş implantı, hasar görmüş ya da kayıp diş problemi yaşayan hastalar için uygulanan tedavi yöntemidir.  Yapay diş kökü olarak da bilinen bu tedavi sıklıkla tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır.  Dental implant genellikle 18 yaş üstü hastalara uygulanırken en büyük avantajı komşu dişlere zarar vermemesidir. Normal yaşantınızı hiç bir şekilde etkilemeyen bu tedavi yöntemini Dr. Clinico’nun uzman ekibinden alabilir. Operasyon sonucunda  rahatlıkla yemek yiyebilir ve konuşabilirsiniz. 

Bu işlemin ilk aşaması çene yapınız hekiminiz tarafından kontrol edilmesi ile başlar. Çünkü diş implant işlemi için çene yapısının uygun olması gerekmektedir. Ağız sağlığı ve estetik görünüm için yapılan bu işlem de kullanılan yöntemler farklılık göstermektedir.

Diş implantı süreci 1 ya da 3 ay olarak değişiklik gösterebilir. Tedavi süreci bazı özel durumlarda farklılaşabilir. Öncelikle tedavi öncesi değerlendirme yapılır ve hastaya diş implantı hakkında detaylı bilgi verilir. Hasta tedavi sürecine uygunsa ilk olarak hastanın genel sağlık durumu gözlenir. Sonraki aşamada hastanın çene yapısıyla ilgili fikir sahibi olunur. Dişlerin ve çenenin ölçüsü alındıktan sonra implantın nereye uygulanacağı uzman hekim tarafından belirlenir. 

Diş İmplantı Neden Yapılır?

Diş implantı ağız sağlığı ve estetik bir görünüm için tercih edilir. Bu işlemin yapılmadığı çenelerde dişin kökünün bulunduğu bölgede erime meydana gelmektedir.  Erimenin durdurulması ya da etkisinin artırılması için diş implantı yapılması zorunlu hale gelmektedir.  İşlemin tercih edilmesindeki bir diğer sebebi ise diş implantının, ağız görüntüsü açısından diğer tedavi yöntemlerinden daha pratik olmasıdır. 

Diş İmplantının Yan Etkileri Nelerdir?

Diş implantı normal koşullarda herhangi bir yan etkiye sahip değildir. Diş implantı tedavisi uygulanan hastanın ağız temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir aksi durumda implantın uygulandığı alanda intihap ve enfeksiyon gibi durumlar meydana gelebilmektedir. 

Çok nadir olan bir yan etkisi vücudun implantı kabul etmemesidir. Bağışıklık sisteminin implantı reddetmesi sonucu rahatsızlıklar oluşur ve implant tedavisi sonlandırılır.