Mide Balonu, kilo vermeyi amaçlayan operasyonlarından biridir. Obezite tedavisinin alternatif yollarından biri olarak görünen bu yöntemde, endoskopi ile mide içine bir balon yerleştirilir ve balon mide içinde şişirilir. Amaç, hastanın midesinde hissedeceği şişkinlik hissi ile daha kolay doymasını sağlamaktır. Yapılan işlem sayesinde devamlı tokluk hissedecek olan hastaların kilo verme olanakları hızlanır. 

Mide balonu, gastrik balon olarak da bilinmektedir. Obezite tedavilerinden biri olan bu yöntem az risk içermektedir. Mide balonu işlemi, kişi için uygun anestezi verildikten sonra endoskopi ile mide içerisine balon yerleştirilmesi ile devam eder. Balon,sonrasında serum ile şişirilir. Yaklaşık 6 ay boyunca midede kalan balon, Dr. Clinico’nun uzman hekimleri tarafından yapılmaktadır. 

Mide balonu genellikle kilo probleminden dolayı zayıflamak isteyen ama mide ameliyatı olmak istemeyen hastalara önerilmektedir. Cerrahi bir operasyona gerek kalmadan endoskopi ile yapılan bu operasyonda, hastalar kısa sürede iyileşme gösterir. 

Mide balonu,  15-20 dakika sürer. Bu yöntemle hastalar birkaç ayda 7-8 kilo verebilirler. Mide balonu vücutta 6 ay, en fazla 1 yıl kalabilir. Çıkarma işlemi ise aynı  endoskopik yolla 5-6 dakika içinde çıkarılır.