Mide baypası, obezite cerrahi alanından sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir. Öncelikli amacı  hızlı kilo vermek isteyen hastalar için uygun bir yöntem olan bu işlem ile  hastanın  daha sağlıklı bir yaşama sahip olmasını sağlıyor. 

Baypas cerrahisi, obezite tedavisi ve cerrahi işlemlerinde en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Mide baypasında esas amaç mide iç hacminin küçültülmesini sağlamaktır.  Bu sayede hasta kısa sürede tokluk hissine ulaşır. Bu yöntem ile hastanın beslenme düzeni genel anlamda değişiklik gösterir.

Mide Baypası Nasıl Gerçekleşir?

  • Gastrik By-Pass olarak da bilinen mide baypasında laparoskopik yöntem kullanılmaktadır.  
  • 1 cm. çapında olan 4 ile 6 delikten ameliyat gerçekleştirilir.
  • Mide baypas ameliyatında aynı tüp mide ameliyatında olduğu gibi mide küçültülür. Midenin yaklaşık %95’i bypass edilir.
  • Mide, cerrahi yöntemlerle ikiye ayrılır. Midenin bir bölümü  12 parmak bağırsağı bypass edilerek bağırsağın ortalarına takılmaktadır. 
  • Diğer kısmında vücuttan çıkartılmamaktadır. Böylece tüketilen gıdaların 12 parmak bağırsağından geçmesi önlenmektedir.

Kişide büyük bir değişim yaratacak olan ameliyat, hastayı çok yönlü olarak etkileyebilir. Detaylı bir taramadan geçirilen hastalar, hekimler tarafından onay verildikten sonra ameliyata hazır hale gelir. Dr. Clinico’nun profesyonel hekim kadrosu  güvenilir bir ameliyat sürecine dahil olacaksınız.